7 Mart 2015 Cumartesi

Modüler Origami'ye Giriş

kağıt katlama

Kağıt işlerini seviyorum, örgüden sonra ilgi duyduğum her ne kadar yavaş ilerliyor olsam da geliştirmeye çalıştığım bir diğer merakım da kağıt işleri. Çocukken kağıttan kayık ve uçak yapmayanımız yoktur sanırım. Fakat ne yazık ki katlama sanatı faaliyetlerimiz bu iki objenin dışına pek çıkmamıştır. Nadiren de olsa kurbağa, kuş yapabilenleri de hatırlamıyor değilim :)
İşi biraz ilerletip sadece tek bir kağıt parçasının katlanmasıyla obje elde etmenin dışına çıkıp katlanmış birden fazla kağıtla birşeyler yapmaya ne dersiniz?
Modüler origami ile harika objeler yapılabiliyor, üretmenin sınırı yok. Çok karmaşık ve inanılmaz zor görünen objelerin oluşumunda ise birazdan anlatacağım bir kaç basit teknik saklı.
Modüler origamide obje oluşturabilmek için öncelikle katlanmış kağıtlara ihtiyacımız var ve tabi öncesinde bu kağıtların nasıl katlandığını bilmeye. Aşağıdaki resimde tüm aşamaları sırasıyla görebilir ve kolayca uygulayabilirsiniz. 5 ve 8 numaralı aşamalarda katlama yapılmıyor sadece kağıt ters çevriliyor.

modüler origamide kağıt katlama

Kağıtlarınızı bu şekilde katladıktan sonra yapılabilecek en basit objenin halka yapımının tarifine geçeyim. Bu katlamalarda 10x10 cm kare kağıtlar kullandım.
Halka yapmak için önce iç içe geçirme tekniğini bilmemiz gerekiyor. Katlanmış kağıtlarda önde iki kulakcık ve sırtta iki cep oluşuyor. Halka oluşturmak içinse katlanmış kağıtları birbiriyle aynı yönde arka arkaya sıralamak ve sırttaki ceplere kulakcıkları aşağıdaki karede görüldüğü gibi yerleştirmek gerekiyor.

kağıt katlama

Gruplar halinde kağıtları iç içe geçirdikten sonra halka şeklini oluşturabilmek için bu grupları da birbiriyle iç içe geçirdim. 

origami

Böylelikle üç farklı renkten oluşmuş halkam son halini aldı.

origami yapımı

Kolayca yapılabilecek bir diğer obje ise çam ağacı. Çam ağacı yapımında ise daha farklı bir iç içe geçirme tekniği kullanıyoruz. Katlanmış kağıtlarımız birbirine pararlel ve aynı yönde değil dik açı oluşturacak şekilde iç içe geçiriliyorlar.
 
kağıt katlama

origami

Bu iki basit tekniği kullanarak bir çok obje meydana getirmek mümkün. Bu minik çam ağacı da en kolaylarından biri.

kağıttan çam ağacı

Yeni fikirler ve renkli çalışmalarla tekrar görüşmek üzere :)

7 yorum:

 1. Çok güzel olmuşlar. :) Burdan bakınca kolaymış gibi görünüyor ama denemeden olmaz tabi :) Çok açıklayıcı anlatmışsın, çok teşekkürler. İlk fırsatta deneyeceğim. :)
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, eşim bu teknikle bir kuş ailesi bile yaptı ya da ördek de denebilir, çok şirin oldular belki onları da paylaşırım bir ara :) Sevgiler :)

   Sil
 2. Kolay görünüyor. Seviyorum ben de origamiyi. Kelebek ve kalp yapmıştım en son.
  Bu şekilde birbirlerine geçirerek farklı objeler yapılabilmesi de güzelmiş. Halkadan çok güzel çerçeve olur.
  Aşamaları çok güzel göstermişsin. Ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ama bu niye benim aklıma gelmedi :) Ne zamandır tığ ile çerçeve örme hevesindeyim ama nasıl yapacağıma bir türlü karar veremedim, belki de çözüm çok daha yakınımdadır :)

   Sil
 3. Bravo bende başlicam fakat sıradan bir kuğu yapımı için kaç parça gerek :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer üç boyutlu bir kuğu yapmayı düşünüyorsanız 50-60 parçayı hesaba katmak gerekecektir tahminim.

   Sil